Mathematics

what is the unit price of 20 tickets for $16.00


Answers

Abo633

1 year ago Comment

To find the unit Price all we need to do is DIVIDE. so, lets DIVIDE:- 

16.00 ÷ 20 = 0.8

So, Unit Price:- $0.8 per ticket.

Check your work:-

0.8 × 20 = 16

So we were right!!! :) 

So, Unit Price:- $0.8 per ticket. 

Hope I helped ya!!!!!!!!!!!

TDAWG2171

1 year ago Comment

If you would like to know what is the unit price of 20 tickets for $16.00, you can calculate this using the following steps:

20 tickets ... $16.00
1 ticket ... $x = ?

20 * x = 16 * 1
20 * x = 16     /20
x = 16/20 = 4/5
x = $0.8

Result: The unit price is $0.8.